TESTY YOKO – AUSTRIA (STYRIA) STYCZEŃ 2016

W styczniu tego roku ponownie dzięki uprzejmości Tomka Kałużnego z firmy XC Life reprezentującego firmę YOKO mieliśmy możliwość testowania nart, kijów, odzieży i rękawic, za co w imieniu Ustrońskiej Szkoły Narciarstwa Biegowego serdecznie mu dziękujemy.

Tak jak w ubiegłym roku, w drugiej połowie stycznia, w tygodniu od 17 do 24 stycznia wyjechaliśmy na tygodniowy narciarski urlop do Górnej Styrii w Austrii. Ponownie trafiliśmy na wspaniałą pogodę. Warunki śniegowe na trasach w „Narciarskim Biegowym Raju” były rewelacyjne. Do naszej dyspozycji w rejonie Krungl, Bad Mitterndorf, Pichl, Kainisch, Tauplitz, Oedensee i Donnerbachwald było ponad 150 km przygotowanych tras o różnym stopniu trudności, położonych na wysokościach od 700 do 1600 m.n.p.m. Codziennie przebiegaliśmy od 20 do 30 km.

Warunki pogodowe były w miarę stabilne – słońce, praktycznie bezwietrznie, dwa dni przez kilka godzin padał śnieg, temperatury od -20 do – 6 st. C

Warunki śniegowe – zróżnicowane od betonowych w trakcie największych mrozów, do świeżo spadłego puchu, a ostatniego dnia również do mokrego klejącego śniegu (po gwałtownej zmianie pogody która nastąpiła dosłownie w ciągu kilkunastu minut) powodującego natychmiastowe klejenie „buł” na nartach posmarowanych wcześniej na mroźne warunki.

Testowany sprzęt YOKO:

– narty grupy YXR Classic

– narty grupy YXC, YXS Classic

– kije 9100 Series, 8100 Series

– rękawice

– odzież z grup YWS, YXC

Nasze przemyślenia:

Ponownie potwierdziły się wszystkie nasze ubiegłoroczne bardzo wysokie oceny nart, odzieży i kijów. W opiniach odnośnie nart w zasadzie możemy jedynie dodać konieczność smarowania ślizgu Optigripów preparatem Opticare w warunkach bardzo dużego mrozu ( -20 st. C) i „betonowych” torów, a także w warunkach świeżo spadłego bardzo ciężkiego mokrego śniegu. W pierwszym przypadku nieposmarowana nart „tępiła”, a w drugim trzeba ją było długo wychładzać żeby nie „lodziła”. Te uwagi w żaden sposób nie zmieniają jednak ogólnej bardzo wysokiej oceny.

W warunkach bardzo dużych mrozów, w czasie których przyszło nam biegać, odzież sprawdziła się rewelacyjnie. Spodnie i kurtki szczególnie z grupie YWS są bardzo lekkie, niekrępujące ruchów, bardzo ciepłe, z doskonale funkcjonującą membraną zapewniającą oddychalność i równocześnie nieprzewiewność. Wszystko to powodowało, że można było przy temperaturze -20 st. C biegać w pełnym komforcie termicznym. Jeśli wzrastała wilgotność powietrza wzmagająca odczuwalność chłodu wystarczyło założyć kamizelkę dopasowaną dobrze funkcjonalnie do kurtki.

W pełni potwierdziły się również nasze bardzo wysokie oceny testowanych rękawic TORNADO i TWISTER. Testowane modele są cienkie, ale dzięki dobrej membranie ciepłe, nieprzewiewne i dobrze oddychające. Odporne na przemoczenie.

Również nowe modele testowanych kijów z grup 9100 i 8100 potwierdziły doskonałą sztywność, lekkość, i bardzo dobrą jakość strapów klasycznych i wypinanych.

Podsumowanie:

Z całą pewnością potwierdziły się nasze ubiegłoroczne opinie o bardzo dobrej jakości testowanego sprzętu firmy YOKO. W tym roku w warunkach bardzo niskich temperatur w jakich biegaliśmy szczególnie odczuliśmy zalety doskonałej wręcz odzieży z grupy YWS.

Andrzej Nowiński

Like this post0
Go top